مانومتر

مانومتر یک نوع فشار سنج است که برای اندازه‌گیری فشار و فرایندهایی که با فشار مرتبط هستند استفاده می‌شود. این دستگاه عموماً از یک لوله شیشه‌ای یا فلزی تشکیل شده است که دارای یک مایع (معمولاً جیوه، روغن ، آب و …) درون آن است.

با تغییر فشار محیط، سطح مایع در لوله تغییر می‌کند که این تغییر در ارتفاع سطح مایع برای اندازه‌گیری فشار مورد نظر استفاده می‌شود. این قطعات خاص در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز، اتوماسیون صنعتی و آزمایشگاهی استفاده می‌شوند. یکی از اهمیتهای بالای فشار سنج این است که به کاربران امکان می‌دهند تا فشار را به طور دقیق اندازه‌گیری کنند و برنامه‌های کنترلی و اطمینان‌پذیری را تنظیم کنند.

استفاده از انواع مانومتر در صنایع نفت و گاز بسیار حائز اهمیت است. این صنایع در اغلب موارد با فشارهای بالا و پایدار روبرو هستند و برای اندازه‌گیری و کنترل این فشارها نیاز به فشارسنجهای دقیق و قابل اعتماد دارند.

مانومتر پکنز ترکیه یکی از دقیق ترین فشارسنج های موجود در ایران است که در این صنایع برای اندازه‌گیری فشار در لوله‌ها، تانک‌ها، مخازن و سایر تجهیزات بکار گرفته می شوند. با داشتن اطلاعات دقیق در مورد فشارهای موجود در سیستم ، صنعت نفت و گاز قادر است به طور بهینه به فعالیت خود ادامه دهد و خطرات مربوط به نشت یا انفجار را پایین بیورد.

علاوه بر صنایع نفت و گاز، از دستگاه های اندازه گیری فشار در صنایع دیگر نیز استفاده می‌شود. در صنایع آزمایشگاهی، مانومترها برای اندازه‌گیری فشارها در دستگاه‌های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مانومتر

کاربرد مانومتر

از مانومتر زمانی که دقت بالا و قابل اعتماد از اهمیت بالایی برخوردار است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انواع کاربرد فشار سنجهای پکنز می توان به  صنایع خودروسازی، صنایع الکترونیکی، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی در آپارتمان ها و کارگاه ها و همچنین در کارخانه ها و در کل در هر جایی که نیاز به اندازه گیری فشار باشد، استفاده می شود. در این صنایع، این قطعات به منظور کنترل فشار در دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد مانومتر

یکی از کاربردهای مهم مانومتر در صنعت نفت و گاز است. در این صنعت، مانومترها برای اندازه گیری فشار در تجهیزات مختلف مانند خطوط لوله، تانکرها، و تجهیزات حفاری استفاده می شوند. این اندازه گیری ها به مهندسان و کارشناسان اطلاعات مفیدی می دهند تا بتوانند عملکرد صحیح تجهیزات را تضمین کنند و هر گونه مشکل یا نقص را تشخیص دهند.

در صنعت خودروسازی نیز، مانومترها به طور گسترده ای استفاده می شوند. آنها برای اندازه گیری فشار هوا در لاستیک ها، فشار روغن موتور، و فشار سیستم ترمز استفاده می شوند. این اطلاعات به رانندگان کمک می کند تا فشار صحیح را در لاستیک ها حفظ کنند و از خرابی های ناگهانی جلوگیری کنند. علاوه بر این، مانومترها به مهندسان خودروسازی کمک می کنند تا طراحی های بهتری برای سیستم های ترمز و روغن موتور ایجاد کنند.
در صنعت پزشکی نیز، مانومترها استفاده می شوند. برای مثال، آنها برای اندازه گیری فشار خون در بیماران استفاده می شوند. این اندازه گیری ها به پزشکان کمک می کند تا بهتر بتوانند وضعیت سلامتی بیماران را بررسی کنند و از هر گونه علائم ناگواری یا بیماری مرتبط با فشار خون هشدار دهند.

در کل، مانومترها یک ابزار اندازه گیری بسیار مهم در صنعت و علم هستند. آنها به ما کمک می کنند تا فشار را در مکان ها و سیستم های مختلف اندازه گیری کنیم و از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کنیم. همچنین، آنها به ما اطلاعات قابل اعتمادی در مورد فشار در سیستم های مختلف می دهند و به ما کمک می کنند تا خرابی های ناگهانی را جلوگیری کنیم.

روش انتخاب مانومتر

برای انتخاب مناسب‌ترین فشارسنجها برای هر صنعت، عواملی مانند محدوده اندازه‌گیری مورد نیاز، دقت کاری، قابلیت تحمل دما و رطوبت موجود در محیط  و قابلیت اتصال به سیستم مورد نظر (به صورت افقی یا عمودی) باید مورد توجه قرار گیرند. همچنین یکی از مهمترین فاکتور ها در انتخاب فشار سنج، نوع مایع درون مانومتر است که می تواند بر انتخاب مناسب‌ترین مانومتر تأثیرگذار باشد.

اجزاء مانومتر

اجزاء اصلی مانومتر عبارتند از:

  • گیج فشار ورودی
  • دیافراگم
  • فنر پشت دیافراگم
  • عقربه
  • صفحه مانومتر
  • بدنه
  • شیشه روی مانومتر
  • مایع درونی مانومتر
اجزاء-مانومتر

انواع مانومتر

به صورت کلی این قطعه دارای مدل های گوناگونی می باشد که بر اساس نوع کار و مصرف کاربر طراحی و ساخته می شود. و البته به همین دلیل نیز دراری انواع مختلفی می باشد. به طور کلی در صنعت و در پزشکی می توان به دو دسته مختلف تقسیم کرد که عبارتند از  مدلهای آنالوگ و دیجیتال و در مدل های آنالوگ نیز باز اشکال مختلفی وجود دارد که در زیر به آن اشاره کرده ایم.

مانومتر-هموژنیزه

1. مانومتر هموژنیزه

این دسته به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و جنس بکار رفته در بدنه که از استنلس استیل می باشد. بیشتر در صنایع لبنی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از فشار سنج ها از نظر قرار گیری در 2 نوع عمودی و افقی ساخته شده و از نظر نوع مایع درونی به دو دسته روغنی و خشک تقسیم بندی می شوند.

مانوستات-2-کنتاکت-استیل-2

2. مانوستات 2 کنتاکت

این دسته از مانومترها دارای قابلیت قطع و وصل و سوئیچ می باشد که علاوه بر بررسی و اندازه گیری فشار می تواند جریان را قطع و وصل نماید.

به طور کلی در تمام جاهایی که علاوه بر اندازه گیری فشار نیاز به سوئیچ کردن باشد از این دسته مانومتر ها استفاده می شود.

گیج-هیدرومتر-2

3. هیدرومتر

این دسته از مانومترها قابلیت اندازه گیری چگالی مایع را دارند و می توانند چگالی نسبی سیالات مختلف را اندازه گیری کنند.

بطور کلی در جاهایی که نیاز به اندازه گیری نسبی چگالی آب یا مایعی دیگر باشد از این نوع مانومتر ها استفاده می گردد.

معمولا در صنایع الکل سازی و بیمارستان ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مانومتر-صفحه-16-روغنی-عمودی-1

4. مانومتر عمودی

این دسته از مانومتر ها به صورت عمودی در محل قرار میگیرند و مایع از زیر مانومتر به داخل هدایت می شود.

مایع درونی آنها به 2 صورت خشک و روغنی می باشد و جنس بدنه آنها بنا به استفاده کاربر از استیل، آهن و یا پلاستیک استفاده می شود.

5. مانومتر افقی

این دسته از مانومتر ها به صورت افقی در محل قرار میگیرند و مایع از قسمت پشتی مانومتر به داخل هدایت می شود.

مایع درونی آنها به 2 صورت خشک و روغنی می باشد و جنس بدنه آنها بنا به استفاده کاربر از استیل، آهن و یا پلاستیک استفاده می شود.

مانومتر-میلی-بار-صفحه-10-افقی

6- مانومتر اکسیژن:

مانومتر اکسیژن که نام دیگر آن رگولاتور اکسیژن می باشد قطعه ای است که در قسمت بالایی کپسول اکسیژن نصب می شود وظیفه این قطعه این است که میزان اکسیژن ورودی و خروجی را اندازه گیری می کند و این امکان را به کاربر می دهد که بتواند خودش آن را تنظیم کند.

7- مانومترهای U-Tube

مانومترهای لوله U یکی از ساده ترین انواع موجود است. آنها یک نوع مانومتر آنالوگ هستند که معمولاً به عنوان ابزارهای اندازه گیری فشار افتراقی با جریان سنج ها مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب هنگام اندازه گیری اختلاف فشار در لوله های پیتوت ، نازل ها و دهانه های جریان هوا و سیستم های تهویه مورد استفاده قرار می گیرند.

مانومترهای لوله U از قسمتهای نسبتا کمی تشکیل شده است و معمولاً یکی از انواع ارزان تر مانومترها هستند و به همین دلیل است که دقت آنها در مقایسه با سایر فشارسنج ها می تواند ضعیفتر باشد. در نتیجه ، نباید از مانومتر u-tube برای اندازه گیری اختلاف فشارهای کوچک استفاده کرد و به جای آن از مانومتر جایگزین استفاده کرد. در نهایت ، هنگام کار با مانومترهای u-tube ، زاویه دید بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که خوانش تا حد امکان دقیق است.

8- میکرومومترها

میکرومومترها مشابه سایر انواع مانومترها هستند ، اما به طور خاص برای اندازه گیری اختلاف فشار بسیار کوچک طراحی شده اند. این ابزارها بسیار حساس هستند و برای خواندن دقیق و دقیق کوچکترین تفاوت ها مناسب هستند. اگرچه آنها برای اندازه گیری فشار دیفرانسیل استفاده می شوند ، اما میکرومومترها همچنین می توانند برای آزمایش یا تعادل سیستم ها و محاسبه سرعت یا سرعت جریان حجمی استفاده شوند.

9- مانومترهای شیب دار

مانومترهای شیب دار معمولاً برای اندازه گیری مایعات و گازهایی که فشار آنها بسیار کم است ، استفاده می شود. طراحی زاویه دار فشارسنج شیب دار آن را به ویژه برای این نقش مناسب می کند و امکان اندازه گیری دقیق را فراهم می آورد. با وجود این ، امروزه مانومترهای دیجیتالی به دلیل سطح بالای دقت و سهولت استفاده ترجیح داده می شوند.

10-مانومترهای دیجیتال

مانومترهای دیجیتال تا حد زیادی به یک هنجار تبدیل شده است و در حال حاضر به طور گسترده ای توسط متخصصان برای انواع برنامه های اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف مانومترهای آنالوگ ، مدلهای دیجیتال حاوی مبدل فشار هستند که تحت فشار منحرف می شوند. سپس دستگاه این مقدار انحراف را به مقدار یک پارامتر الکتریکی تبدیل می کند که می تواند مقدار عددی آن را نشان دهد و این اصول کارکرد فشارسنج دیجیتال بوده و بدین شکل اندازه گیری فشار انجام می شود

مانومترهای دیجیتالی دقیق و خواندنی را می توان برای چندین رسانه استفاده کرد و همچنین می توان آنها را برای اطمینان از میزان بیشتری کالیبره کرد. مانومترهای اندازه گیری و دیجیتال مطلق دارای یک پورت اتصال واحد هستند – اندازه گیری نسبت به فشار اتمسفر و خواندن مطلق نسبت به خلاء است. همچنین شایان ذکر است که برخی از مدلها امکان برقراری ارتباط بین مانومتر و رایانه را برای بارگیری سریع و آسان اندازه گیری ها و ضبط های ذخیره شده یا زنده فراهم می کنند.

مشخصات مانومتر

هرکدام از فشار سنج ها بر اسا نوع کارکردی که دارند ساخته می شوند و دارای مشخصات متفاوتی می باشند. این تفاوت در نوع جنس بدنه، نوع مایع درون فشارسنج، نوع قرار گیری و حتی میزان تحمی حرارت و اندازه فشار خلاصه می شود. بنابراین ما مشخصات تمامی این قطعات و مانومترهای پکنز ترکیه را در قالب یک کاتالوگ همراه با هر محصول هم داخل سایت برای دانلود قرار داده ایم و هم به همراه محصول برای شما ارسال می کنیم.

قیمت انواع مانومتر

برای آگاهی از لیست قیمت مانومتر کافیست با همکاران فروش ما تماس حاصل فرمایید.فشارسنج ها به دلیل استفاده در کار های مختلف دارای مدل های بسیاری می باشد و البته در ایران به دلیل تغییر مداوم ارز نمی توان قیمت ثابت برای محصول گذاشت بنابرین ما برای راحتی شما لیست قیمت محصولات رو آماده کردیم که شما فقط کافیه با همکاران ما تماس بگیرید و لیست قیمت مانومتر را از آنها دریافت نمایید.

روش کارکرد مانومتر

به طور کلی از این قطعات برای بررسی فشار گاز یا مایع در یک پروژه استفاده می شود. از مانومتر می توانید در هرمکانی استفاده کنید از کاربری های خانگی گرفته تا صنایع و شرکت های بزرگ. استفاده از این تجهیزات برای کار ها و دستگاه ها ی ما بسیار ضروری می باشد به طوری که با نبود آنها ما نظارت کافی بر روی سطح فشار نداریم و در نهایت سیستم های ما غیر قابل پیشبینی می شوند و این می تواند بسیار خطرناک و ناایمن باشد برای اینکه بفمیم این فشارسنجها به چه شکلی کار می کنند لازم است ابتدا قطعات آن را به درستی بشناسیم

فشار سنج چگونه کار می کند؟

گیج از یک لوله داخلی استفاده می کند که به مجموعه چرخ دنده و شفت متصل است که با هم کار می کنند تا یک عقربه را بر روی صفحه به حرکت در آورند.
هنگامی که فشار داخل لوله افزایش می یابد، لوله کمی باز می شود.
همانطور که لوله باز می شود، حرکت چرخ دنده باعث می شود شفت به چرخش در بیاید و نشانگر را روی گیج حرکت می دهد.
مقدار حرکت باز شدن پیچ نسبت به فشار داخل لوله است.
این حرکت سپس اشاره گر را مطلع می کند و فشار را به شما نشان می دهد.

واحد های فشار مانومتر

در جدول زیر واحد های مورد استفاده در گیج ها را نشان داده که بر اساس بار و پاسکال می باشد که البته معادل آنها را هم ذکر کرده ایم.

 Pascal Pascal
1 Bar= 1051 mmH2O (mmWc or Millimeter of water)= 9.80 665
1 at (kg/cm2 or kgf/cm2 or Technical
Atmosphere)
= 9.80 665 × 1041 lbf/in2 (Psi)= 6.8 948 × 103
1 atm (Standard Atmosphere)= 1.01 325 × 1051 oz/in2 (oz/in2)= 4.30 922 × 102
1 Torr (mmHg or Millimeter of mercury)= 1.333 224 × 1021 inHg (inch of mercury)= 3.37 685 × 103
1 cmH2O (cmWc or Centimeter of water)= 98.0665  

در جدول زیر محدوده فشار بر حسب بار قرار گرفته است

     
0-0.60-10-1.60-2.50.-4
0-60-100-160-250-40
0-600-1000-1600-2500-400
0-6000-10000-1600  

جدول فنی انتخاب مانومتر

فشار کاری کاربری جنس قطعات فلزی قرارگیری سایز استاندارد مدل مانومتر
-1 … 24bar فشار دیفرانسیل عمودی 8 DG080 کد **080160 گیج اختلاف فشار
600mbar…1000bar خشک آلومینیوم، استیل عمودی 10 MK100 کد **10011071 مانوستات دو کنتاکت
0..400 , 0..600bar خشک استیل عمودی 10 DS569 کد **10014111 هموژنیزه
0…100 mws خشک،روغنی آلومینیوم، استیل عمودی 10 MG100 کد **10030001 هیدرومتر
خشک پلاستیک افقی 4 دنباله دار پکیجی
0.25 … 0.1000mbar خشک،روغنی استیل عمودی 10 MC100 کد **10013101 میلی بار صفحه 10 استیل
0 … 1000 mbar روغنی عمودی 10 MC100 کد **10013011 فشار سنج میلی بار صفحه 10 روغنی
0 … 1000mbar خشک آلومینیوم، استیل عمودی 16 MC160 کد **16013001 میلی بار صفحه 16
0 … 600mbar خشک آلومینیوم،استیل عمودی 10 MC100 کد **10013001 میلی بار صفحه 10
110..160mbar خشک آلومینیوم عمودی 6 MC063 کد **06313001 میلی بار صفحه 6 عمودی
0..250mbar خشک آلومینیوم افقی 10 MC100 کد **10013002 میلی بار صفحه 10 افقی
110…25bar روغنی آلومینیوم افقی 10 MG100 کد **10010012 صفحه 10 روغنی افقی
0…100bar روغنی استیل افقی 6 MG063 کد **06310012 صفحه 6 افقی روغنی
110…4bar روغنی استیل افقی 5 MG050 کد **05010012 صفحه 5 افقی روغنی
-1.0 … 0 خشک گالوانیزه افقی 6 MG063  **06320003 صفحه 6 افقی خشک بست دار
0 … 10bar خشک فلزی افقی 6 MG063 کد **06310002   صفحه 6 افقی
0…6bar خشک فلزی افقی 5 MG050 کد **05010002 صفحه 5 افقی خشک

0…10bar

روغنی استیل عمودی 5 MG050 کد **05010011 صفحه 5 عمودی روغنی
0…16bar خشک فلزی افقی 4 MG040 کد **04010002   صفحه 4 افقی
0…25bar روغنی استیل عمودی 16 MH160 کد **16010011 صفحه 16 روغنی
0…25bar روغنی استیل عمودی 6 MG063 کد **06310011 صفحه 6 روغنی
0…10bar روغنی استیل عمودی 10 MG100 کد **10010011 صفحه 10 روغنی
0…40bar خشک فلزی عمودی 25 MH250 کد **25011001   صفحه 25 خشک
0…16bar خشک فلزی عمودی 16 MG160 کد **16010071   صفحه 16 خشک
0…16bar خشک آلومینیوم عمودی 10 MG100 کد **10010001 صفحه 10 خشک عمودی
0…10bar خشک آلومینیوم عمودی 4 MG040 کد **04010001 صفحه 4 عمودی خشک
0…16bar خشک فلزی افقی 10 MG100 کد **10010002 صفحه 10 افقی خشک
0…6bar خشک آلومینیوم عمودی 6 MG063 کد **06310001 صفحه 6 عمودی خشک
0…25bar خشک آلومینیوم عمودی 5 MG050 کد **05010001 صفحه 5 عمودی خشک
0…600bar خشک آلومینیوم عمودی 16 MG160 کد **16012001 تست گیج صفحه 16
0…6bar روغنی استیل عمودی 6 MG063 کد **06310121 صفحه 6 عمودی استیل

برای بدست آوردن لیست قیمت مانومتر کافیه با همکاران ما در واحد فروش تماس بگیرید تا لیست قیمت مانومتر ها را برای شما ارسال کنند.

از انواع برند های فشارسنج در داخل ایران می توان به پکنز ترکیه، روزمونت، ویکا،مدکو و غیره اشاره کرد ولی از نظر کیفیت و قیمت در حال حاضر مانومتر پکنز یکی از به صرفه ترین فشار سنج های موجود در ایران می باشد.

برای انواع سیستم های خانگی با توجه به تعداد طبقات و نوع پمپ استفاده شده می توان چندین مدل مانومتر را پیشنهاد داد بنابراین بهتر است با مشاوران ما تماس بگیرید تا بهترین مدل را که مناسب کار شما باشد، بهتون معرفی کند.